Ako si farbiť obočie a mihalnice? Farbenie hennou – v salóne alebo doma?

Henna je pomerne lacný a bezpečný spôsob, ako môžete natmavo zafarbiť vaše obočie alebo riasy až na 3-4 týždne. Môžete ušetriť až 10 minúť denne, ktoré normálne trávite líčením obočia a mihalníc. Čo je henna a ako sa vyrába? Aké sú jej kontraindikácie a ako sa aplikuje? Je lepšie ju používať doma alebo v salóne?

Čo je to henna?

Čistá henna je zelenkavý prášok bez akýchkoľvek farbiacich vlastností; tie získava len vďaka kyselinám a správnej teplote. Ak by ste si chceli pripraviť hennu sami, nie je to úplne jednoduché a vyžaduje si to namiešanie správneho množstva prášku so správnym množstvom citrónovej štavy, éterických olejov, cukru, vody a ďalších prísad.

Henna je vyrobená zo suchých listov henovníka bieleho (Lawsonia inermis) – rastliny, ktorá sa vyskytuje v horúcich tropických pralesoch. Množstvo pigmentu v tejto rastline sa zvyšuje s rastúcou teplotou. Listy henovníka obsahujú červené farbivo nazývané lawson, ktoré reaguje s keratínom vo vlasoch, čím ich zafarbuje.

Farbenie hennou

Prírodná henna obsahuje iba červenohnedé farbivo, takže vlasy, obočie a riasy si môžete nafarbiť len na červenohnedo. Ak teda vezmeme do úvahy tento fakt, ako je možné, že si v obchodoch môžete kúpiť hennu v toľkých farbách?

Tieto výrobky sú dostupné ako prášok, ktorý musíte zmiešať s peroxidom vodíka, alebo ako krém či gél. Pred tým, ako sa rozhodnete, ktorý prípravok si vyberiete, skontrolujte si zloženie. Zamerajte sa hlavne na obsiahnuté farbivá. Môže sa totiž stať, že namiesto prírodných zložiek rastlinného pôvodu nájdete vysoko dráždivé preparáty obsahujúce umelé farbivá.

Pridávaním prírodných prísad môžeme získať rôzne farby, napríklad vďaka indigu dostaneme čiernu farbu. Produkty obsahujúce čierne farbivo (fenylendiamin PPD) môžu byť nebezpečné, pretože PPD je veľmi silným alergénom.

Farbenie hennou v kozmetickom salóne

Henna je jednou z procedúr dostupných vo väčšine kozmetických salónov, no zvládnete jej použitie aj doma sami. Na to si však musíte zaobstarať prírodný preparát alebo použiť hotový prípravok, ale aj tak je najlepšie urobiť si náplasťový test minimálne 24 hodín pred plánovaným farbením. Výsledok je najviac viditeľný na svetlom obočí a riasach.

Náplasťový test je test na zistenie, či náhodou netrpíte alergiou na niektorú zo zložiek kozmetiky. Na malý kúsok pokožky, ktorý nie je veľmi viditeľný (napr. za ucho alebo na lakťovú jamku), si naneste malé množstvo prípravku. Keď henna zaschne, pozorujte tento kúsok pokožky aspoň 24 hodín. Ak sa na mieste, kde ste hennu aplikovali, neobjavia žiadne znepokojivé príznaky, môžete hennu použiť na nafarbenie obočia a rias.

Ako si máte zvoliť správnu farbu? Na začiatok je lepšie nepúšťať sa do tmavých odtieňov, najskôr zistite, ako vaše vlasy túto farbu znášajú. Odporúča sa začať s gélovým zložením, ktoré je šetrnejšie.

Farbenie hennou doma

  • Aplikácia henny
    Henna sa musí používať podľa návodu na použitie. Uistite sa, že sa vám henna nedostane do očí. Nanesením krému alebo vazelíny na pokožku okolo obočia a rias a priložením bavlneného tampónu na spodné viečko ochránite tiež svoju pleť.
    Po farbení ohoľte chĺpky, ktoré rastú mimo líniu obočia (Pozor! Nerobte to pred použitím henny!). V závislosti od značky produktu nechajte hennu pôsobiť na obočí alebo mihalniciach 5-10 minút, potom ju umyte vatovým tampónom namočeným v teplej vode.
    Účinok by mal vydržať v prípade mihalníc približne 3-4 týždne a na obočí do 2 týždňov. Henna neovplyvňuje stav obočia a rias, takže procedúru môžete opakovať, kedykoľvek budete potrebovať.
  • Odstránenie henny
    Ak je vaše obočie po nanesení henny príliš tmavé, môžete ho zosvetliť použitím odličovača alebo odstraňovača farby z pokožky. Lepšie ale je nechať si obočie farbiť v profesionálnom salóne, kde vám zaručia, že sa o vaše obočie alebo mihalnice správne postarajú. Okrem farbenia vám tiež obočie upravia do pekného tvaru.

Farbenie hennov – kontraindikácie

Ako sme už spomínali, henna je bezpečná, ale existujú určité kontraindikácie pre jej použitie, napríklad:

  • nedávna epilácia,
  • ranky alebo porezanie v okolí obočia a očných viečok,
  • alergia na ktorúkoľvek zo zložiek výrobku,
  • začervenanie alebo opuch očných viečok,
  • jačmenné zrno na oku,
  • zápal oka.